Essentra Components 010256P075
Part No.:
010256P075
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
010256P075.pdf
Description:
PAN SLOTTED SCREW 2-56 THREAD 3/
Shipping
Inventory:1,255
Comments
010256P075 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
#2-56
Head Diameter:
0.161" (4.09mm)
Head Height:
0.098" (2.49mm)
Length - Below Head:
0.750" (19.05mm) 3/4"