Essentra Components 010440B025
Part No.:
010440B025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
010440B025.pdf
Description:
BINDER SLOTTED SCREW 4-40 THREAD
Shipping
Inventory:7,082
Comments
010440B025 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Binding Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
#4-40
Head Diameter:
Head Height:
Length - Below Head:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.379" (9.63mm)