Essentra Components 010832PW075
Part No.:
010832PW075
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
010832PW075.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW 8-32 THREAD 3
Shipping
Inventory:8,575
Comments
010832PW075 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Features:
Thread Size:
#8-32
Head Diameter:
0.314" (7.98mm)
Head Height:
0.110" (2.79mm)
Length - Below Head:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
0.860" (21.84mm)