Essentra Components 011024F025
Part No.:
011024F025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
011024F025.pdf
Description:
FILLISTER SLOTTED SCREW 10-24 TH
Shipping
Inventory:11,049
Comments
011024F025 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
#10-24
Head Diameter:
Head Height:
Length - Below Head:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.586" (14.88mm)