Essentra Components 011032PW075
Part No.:
011032PW075
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
011032PW075.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW 10-32 THREAD
Shipping
Inventory:2,529
Comments
011032PW075 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Features:
Thread Size:
#10-32
Head Diameter:
0.365" (9.27mm)
Head Height:
0.150" (3.81mm)
Length - Below Head:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
0.900" (22.86mm)