Essentra Components 012520P075
Part No.:
012520P075
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
012520P075.pdf
Description:
PAN SLOTTED SCREW, NATURAL, NYLO
Shipping
Inventory:9,384
Comments
012520P075 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
1/4"-20
Head Diameter:
0.483" (12.27mm)
Head Height:
0.137" (3.48mm)
Length - Below Head:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
0.887" (22.53mm)