Essentra Components 020256B025
Part No.:
020256B025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
Description:
100 SLOTTED CSK SCREW 2-56 THREA
Shipping
Inventory:5,072
Comments
020256B025 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
#2-56
Head Diameter:
Head Height:
Length - Below Head:
0.213" (5.41mm)
Length - Overall:
0.250" (6.35mm) 1/4"