Essentra Components 10SC250032
Part No.:
10SC250032
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
10SC250032.pdf
Description:
SHOULDER WASHER, NATURAL, NYLON
Shipping
Inventory:1,801
Comments
10SC250032 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
1/4"
Diameter - Inside:
0.260" (6.60mm)
Diameter - Outside:
0.312" (7.92mm)
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
0.281" (7.14mm)
Length - Below Head:
0.250" (6.35mm) 1/4"