Essentra Components 10SC250050
Part No.:
10SC250050
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
10SC250050.pdf
Description:
SHOULDER WASHER, NATURAL, NYLON
Shipping
Inventory:6,761
Comments
10SC250050 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
1/4"
Diameter - Inside:
0.260" (6.60mm)
Diameter - Outside:
0.312" (7.92mm)
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
Length - Below Head:
0.500" (12.70mm) 1/2"