Essentra Components 10SCM003003
Part No.:
10SCM003003
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
10SCM003003.pdf
Description:
SHOULDER WASHER 3.1MM ID 6.2MM O
Shipping
Inventory:753
Comments
10SCM003003 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.122" (3.10mm)
Diameter - Outside:
0.244" (6.20mm)
Diameter - Shoulder:
0.157" (4.00mm)
Thickness - Overall:
0.039" (1.00mm)
Length - Below Head:
0.118" (3.00mm)