Essentra Components 12SWS0380
Part No.:
12SWS0380
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
12SWS0380.pdf
Description:
SHOULDER WASHER .120 ID .255 OD
Shipping
Inventory:646
Comments
12SWS0380 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.120" (3.05mm)
Diameter - Outside:
0.255" (6.48mm)
Diameter - Shoulder:
0.145" (3.68mm)
Thickness - Overall:
0.040" (1.02mm)