Essentra Components 12SWS2507
Part No.:
12SWS2507
Datasheet:
12SWS2507.pdf
Description:
SHOULDER WASHER, NATURAL, NYLON
Shipping
Inventory:5,303
Comments
12SWS2507 Specifications
Thread/Screw/Hole Size:
1/4"
Diameter - Inside:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Diameter - Outside:
0.600" (15.24mm)
Diameter - Shoulder:
0.370" (9.40mm)
Thickness - Overall:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Below Head:
0.125" (3.18mm) 1/8"