Essentra Components 12SWS2545
Part No.:
12SWS2545
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
12SWS2545.pdf
Description:
SHOULDER WASHER .250 ID .750 OD
Shipping
Inventory:3,262
Comments
12SWS2545 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Diameter - Outside:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Diameter - Shoulder:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Thickness - Overall:
0.086" (2.18mm)
Length - Below Head:
0.100" (2.54mm)