Essentra Components 12SWS2556
Part No.:
12SWS2556
Datasheet:
12SWS2556.pdf
Description:
SHOULDER WASHER, NATURAL, NYLON
Shipping
Inventory:18,413
Comments
12SWS2556 Specifications
Thread/Screw/Hole Size:
3/8"
Diameter - Inside:
0.375" (9.53mm)
Diameter - Outside:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Diameter - Shoulder:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Thickness - Overall:
0.219" (5.56mm)
Length - Below Head:
0.187" (4.75mm)