Essentra Components 13RS050022
Part No.:
13RS050022
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
13RS050022.pdf
Description:
ROUND SPACER, .260 ID, .500 OD,
Shipping
Inventory:15,227
Comments
13RS050022 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Spacer
Threaded/Unthreaded:
Unthreaded
Gender:
Female, Female
Screw, Thread Size:
Diameter - Inside:
0.260" (6.60mm)
Diameter - Outside:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.250" (6.35mm) 1/4"