Essentra Components 13SS010375
Part No.:
13SS010375
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
13SS010375.pdf
Description:
SPACER, SELF RETAINING, #10 SCRE
Shipping
Inventory:3,274
Comments
13SS010375 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
SS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Screw Mount
Between Board Height:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.265" (6.73mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.58mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.265" (6.73mm)
Mounting Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"