RAF Electronic Hardware 1537-B-6-AL
Part No.:
1537-B-6-AL
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
1537-B-6-AL.pdf
Description:
ROUND SPACER ALUMINUM 1/2"
Shipping
Inventory:1,520
Comments
1537-B-6-AL Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Spacer
Threaded/Unthreaded:
Unthreaded
Gender:
Female, Swage
Screw, Thread Size:
Diameter - Inside:
0.140" (3.56mm)
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Between Board Height:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Length - Overall:
0.605" (15.37mm)