Essentra Components 16CW004257
Part No.:
16CW004257
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
16CW004257.pdf
Description:
CUPPED WASHER, #4 SCREW, .115 ID
Shipping
Inventory:1,000
Comments
16CW004257 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, CW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
#4
Diameter - Inside:
0.115" (2.92mm)
Diameter - Outside:
0.305" (7.75mm)
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
0.257" (6.53mm)
Length - Below Head:
0.217" (5.51mm)