Essentra Components 16CW312375
Part No.:
16CW312375
Datasheet:
16CW312375.pdf
Description:
CUPPED WASHER, 5/16 SCREW, .344
Shipping
Inventory:1,000
Comments
16CW312375 Specifications
Thread/Screw/Hole Size:
5/16"
Diameter - Inside:
0.344" (8.74mm)
Diameter - Outside:
0.875" (22.23mm) 7/8"
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Length - Below Head:
0.250" (6.35mm) 1/4"