Essentra Components 16CW312500
Part No.:
16CW312500
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
16CW312500.pdf
Description:
CUPPED WASHER, 5/16 SCREW, .344
Shipping
Inventory:23,765
Comments
16CW312500 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, CW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
5/16"
Diameter - Inside:
0.344" (8.74mm)
Diameter - Outside:
0.875" (22.23mm) 7/8"
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Length - Below Head:
0.378" (9.60mm)