Essentra Components 16CW375225
Part No.:
16CW375225
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
Description:
CUPPED WASHER, 3/8 SCREW, .380 I
Shipping
Inventory:0
Comments
16CW375225 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, CW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
3/8"
Diameter - Inside:
0.380" (9.65mm)
Diameter - Outside:
1.000" (25.40mm) 1"
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
0.225" (5.72mm)
Length - Below Head:
0.125" (3.18mm) 1/8"