Essentra Components 16CW437520
Part No.:
16CW437520
Description:
CUPPED WASHER, 3/8 SCREW, .437 I
Shipping
Inventory:760
Comments
16CW437520 Specifications
Thread/Screw/Hole Size:
3/8"
Diameter - Inside:
0.437" (11.10mm) 7/16"
Diameter - Outside:
1.094" (27.79mm)
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
0.531" (13.49mm)
Length - Below Head:
0.196" (4.98mm)