Essentra Components 16FW002125B
Part No.:
16FW002125B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16FW002125B.pdf
Description:
FLAT WASHER, NYLON, BLACK, .090
Shipping
Inventory:3,320
Comments
16FW002125B Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Flat
Thread/Screw/Hole Size:
#2
Diameter - Inside:
0.090" (2.29mm)
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Thickness:
0.125" (3.18mm) 1/8"