Essentra Components 16FW250032
Part No.:
16FW250032
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16FW250032.pdf
Description:
WASHER FLAT M6 NYLON NATURAL
Shipping
Inventory:1,386
Comments
16FW250032 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Micro Plastics, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Flat
Thread/Screw/Hole Size:
1/4"
Diameter - Inside:
0.257" (6.53mm)
Diameter - Outside:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Thickness:
0.031" (0.80mm)