Essentra Components 16FW312125
Part No.:
16FW312125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16FW312125.pdf
Description:
FLAT WASHER, NYLON, NATURAL, .31
Shipping
Inventory:39,128
Comments
16FW312125 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Flat
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.317" (8.05mm)
Diameter - Outside:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Thickness:
0.125" (3.18mm) 1/8"