Essentra Components 27AC0002
Part No.:
27AC0002
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27AC0002.pdf
Description:
ARROW RIVET, .131-.135 HOLE, .06
Shipping
Inventory:8,376
Comments
27AC0002 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, AC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.395" (10.03mm)
Head Diameter:
0.270" (6.86mm)
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.062" ~ 0.125" (1.58mm ~ 3.18mm)