Essentra Components 27AMR0940375
Part No.:
27AMR0940375
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27AMR0940375.pdf
Description:
MALE ADJUSTABLE RIVET, .070 - .2
Shipping
Inventory:4,449
Comments
27AMR0940375 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
0.094" (2.39mm) 3/32"
Rivet Length:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Diameter:
0.354" (8.99mm)
Head Height:
0.062" (1.58mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.070" ~ 0.290" (1.78mm ~ 7.37mm)