Essentra Components 27AMR0940500
Part No.:
27AMR0940500
Datasheet:
27AMR0940500.pdf
Description:
MALE ADJUSTABLE RIVET, .063 - .3
Shipping
Inventory:6,052
Comments
27AMR0940500 Specifications
Rivet Diameter:
0.094" (2.39mm) 3/32"
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.354" (8.99mm)
Head Height:
0.063" (1.59mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.063" ~ 0.375" (1.59mm ~ 9.53mm)