Essentra Components 27DSP00125
Part No.:
27DSP00125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27DSP00125.pdf
Description:
PCB SUPPORT, CUPPED, .156/.156 H
Shipping
Inventory:1,270
Comments
27DSP00125 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
DSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Length - Overall:
0.405" (10.29mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)