Essentra Components 27FTP00250
Part No.:
27FTP00250
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27FTP00250.pdf
Description:
PCB SUPPORT, #8-32 THREADED FEMA
Shipping
Inventory:12,113
Comments
27FTP00250 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
FTP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Screw Mount
Between Board Height:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.650" (16.51mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)