Essentra Components 27KY1250093
Part No.:
27KY1250093
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27KY1250093.pdf
Description:
NATURAL NYLON 6/6 KEY-HOLE RIVET
Shipping
Inventory:1,578
Comments
27KY1250093 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, KY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
Head Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Height:
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.093" (2.36mm)