Essentra Components 27KY1560375
Part No.:
27KY1560375
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27KY1560375.pdf
Description:
NATURAL NYLON 6/6 KEY-HOLE RIVET
Shipping
Inventory:473
Comments
27KY1560375 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, KY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
Head Diameter:
0.312" (7.92mm)
Head Height:
Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Grip Range:
0.375" (9.53mm) 3/8"