Essentra Components 27KY2190093
Part No.:
27KY2190093
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27KY2190093.pdf
Description:
NATURAL NYLON 6/6 KEY-HOLE RIVET
Shipping
Inventory:3,949
Comments
27KY2190093 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, KY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
Head Diameter:
0.343" (8.71mm)
Head Height:
Hole Diameter:
0.219" (5.56mm)
Grip Range:
0.093" (2.36mm)