Essentra Components 27KY2500281
Part No.:
27KY2500281
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27KY2500281.pdf
Description:
NATURAL NYLON 6/6 KEY-HOLE RIVET
Shipping
Inventory:6,000
Comments
27KY2500281 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, KY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"