Essentra Components 27KYP00875
Part No.:
27KYP00875
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27KYP00875.pdf
Description:
PCB SUPPORT, KEYSLOT, .156 HOLE,
Shipping
Inventory:2,000
Comments
27KYP00875 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
KYP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Key Slot
Between Board Height:
0.875" (22.23mm) 7/8"
Length - Overall:
1.193" (30.30mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)