Essentra Components 27LCSP00125
Part No.:
27LCSP00125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27LCSP00125.pdf
Description:
PCB SUPPORT, LOCKING, .156/.156
Shipping
Inventory:1,955
Comments
27LCSP00125 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
LCSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)