Essentra Components 27MMP012
Part No.:
27MMP012
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27MMP012.pdf
Description:
PCB SUPPORT, LOCKING, .098/.098
Shipping
Inventory:1,024
Comments
27MMP012 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MMP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
0.753" (19.12mm)
Support Hole Diameter:
0.098" (2.50mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.098" (2.50mm)
Mounting Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"