Essentra Components 27MRM060010
Part No.:
27MRM060010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27MRM060010.pdf
Description:
MALE MINI RIVET, .063 HOLE, .010
Shipping
Inventory:0
Comments
27MRM060010 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, MR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
0.060" (1.52mm)
Rivet Length:
Head Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Height:
0.050" (1.27mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.010" (0.25mm)