Essentra Components 27MRM060045
Part No.:
27MRM060045
Datasheet:
27MRM060045.pdf
Description:
MALE MINI RIVET, .063 HOLE, .045
Shipping
Inventory:1,418
Comments
27MRM060045 Specifications
Series:
MicroPlastics
Rivet Diameter:
0.060" (1.52mm)
Rivet Length:
Head Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Height:
0.050" (1.27mm)
Hole Diameter:
0.063" (1.59mm)
Grip Range:
0.045" (1.14mm)