Essentra Components 27MRM060075B
Part No.:
27MRM060075B
Datasheet:
27MRM060075B.pdf
Description:
MALE MINI RIVET, .063 HOLE, .075
Shipping
Inventory:2,915
Comments
27MRM060075B Specifications
Series:
MicroPlastics
Rivet Diameter:
0.060" (1.52mm)
Rivet Length:
Head Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Height:
0.050" (1.27mm)
Hole Diameter:
0.062" (1.58mm) 1/16"
Grip Range:
0.075" (1.91mm)