Essentra Components 27MRM125062
Part No.:
27MRM125062
Datasheet:
27MRM125062.pdf
Description:
MALE MINI RIVET, .125 HOLE, .062
Shipping
Inventory:3,003
Comments
27MRM125062 Specifications
Series:
MicroPlastics
Rivet Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Rivet Length:
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.062" (1.58mm)