Essentra Components 27MRM125187
Part No.:
27MRM125187
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27MRM125187.pdf
Description:
MALE MINI RIVET, .125 HOLE, .187
Shipping
Inventory:4,111
Comments
27MRM125187 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Rivet Length:
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.187" (4.75mm) 3/16"