Essentra Components 27MSP00156
Part No.:
27MSP00156
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27MSP00156.pdf
Description:
PCB SUPPORT, CUPPED, .156/.156 H
Shipping
Inventory:0
Comments
27MSP00156 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Fit
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.156" (3.96mm)
Length - Overall:
0.436" (11.07mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)