Essentra Components 27MTP00125
Part No.:
27MTP00125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27MTP00125.pdf
Description:
HEX PCB SUPPORT, #6-32 THREADED
Shipping
Inventory:0
Comments
27MTP00125 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MTP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Holding Type:
Snap Fit
Mounting Type:
Threaded Stud
Between Board Height:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Length - Overall:
0.501" (12.73mm)
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)