Essentra Components 27MXT003003
Part No.:
27MXT003003
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27MXT003003.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .118 HOLE, .063-
Shipping
Inventory:1,024
Comments
27MXT003003 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.191" (4.85mm)
Head Diameter:
0.330" (8.39mm)
Head Height:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Hole Diameter:
0.118" (3.00mm)
Grip Range:
0.063" ~ 0.118" (1.60mm ~ 3.00mm)