Essentra Components 27PIF0013
Part No.:
27PIF0013
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27PIF0013.pdf
Description:
PUSH IN FASTENER, .095 HOLE, .53
Shipping
Inventory:0
Comments
27PIF0013 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, PIF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Lock Pin
Rivet Diameter:
0.130" (3.30mm)
Rivet Length:
0.620" (15.75mm)
Head Diameter:
0.188" (4.76mm)
Head Height:
0.055" (1.40mm)
Hole Diameter:
0.095" (2.41mm)
Grip Range:
0.533" (13.54mm)