Essentra Components 27PIF0044
Part No.:
27PIF0044
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27PIF0044.pdf
Description:
PUSH IN FASTENER, .115 HOLE, .13
Shipping
Inventory:11,546
Comments
27PIF0044 Specifications
Series:
MicroPlastics, PIF
Active
Type:
Snap Lock Pin
Rivet Diameter:
0.140" (3.56mm)
Rivet Length:
0.270" (6.86mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 14/69"
Head Height:
0.025" (0.64mm)
Hole Diameter:
0.115" (2.92mm)
Grip Range:
0.135" (3.43mm)