Essentra Components 27POSTNT0750
Part No.:
27POSTNT0750
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
27POSTNT0750.pdf
Description:
NON-THREADED POST. .214 BODY OD,
Shipping
Inventory:5,000
Comments
27POSTNT0750 Specifications
Series:
MicroPlastics
Active
Type:
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Features:
Thread Size:
M13
Head Diameter:
0.390" (9.91mm)
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Length - Below Head:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
0.820" (20.83mm)