Essentra Components 27PS00500
Part No.:
27PS00500
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27PS00500.pdf
Description:
PUSH SPACER, .500 SPACER, .187 H
Shipping
Inventory:1,613
Comments
27PS00500 Specifications
Series:
PS
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Resting Mount
Between Board Height:
0.500" (12.70mm)
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
Support Panel Thickness:
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.030" ~ 0.093" (0.76mm ~ 2.36mm)