Essentra Components 27PS01250
Part No.:
27PS01250
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27PS01250.pdf
Description:
PUSH SPACER, 1.250 SPACER, .187
Shipping
Inventory:0
Comments
27PS01250 Specifications
Series:
PS
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Resting Mount
Between Board Height:
1.250" (31.75mm)
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
Support Panel Thickness:
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.078" (1.98mm)